skip to Main Content
Kofermentas Q10

Kofermentas Q10

Kada pirmą sykį paminėtas kofermentas Q10?

1957 metais amerikiečių mokslininkui, ištyrusiam ir atradusiam kofermentąQ10, 1978 metais buvo suteikta Nobelio premija. Plačiau nagrinėti ir domėtis šia medžiaga pradėta nuo 1990 metų, atradus ir supratus daugelį jos vartojimo galimybių.

Kas yra kofermentas-Q10?

Kofermentas-Q10 (ubiquinone) vadinamas jaunystės, sveikatos ir grožio vitaminu ne veltui. Normaliai širdies, inkstų, kepenų ir smegenų veiklai palaikyti reikia daug energijos, tad kofermentas atlieka energijos nešėjo darbą ląstelėse. Jo didžiausia koncentracija  yra širdies raumens ląstelėse, smegenyse, kūno raumenyse, gimdoje bei imuninėje sistemoje. Kofermentas Q10 yra riebaluose tirpi medžiaga, gaminama mūsų organizme.

Kofermentas Q10 yra į vitaminus panaši medžiaga – antioksidantas, kuris apsaugo organizmo ląsteles nuo laisvųjų radikalų žalingo poveikio. Kai  organizme trūksta kofermento, ląstelės nebeatlieka savo funkcijų, o tuomet atsiranda pavojus įvairiems sveikatos sutrikimams.  Kofermento Q10 mažėjimas lemia ir greitesnį organizmo senėjimą. Tai yra ištyrę ir nustatę Japonijos mokslininkai.

Kofermentas yra gaunamas iš aminorūgšties tirozino. Tirozinas reikalingas organizmo baltymų sintezei.

 

Kokie yra natūralūs kofermento šaltiniai?

Nors kofermentasQ10 gaminamas mūsų organizme, bėgant metams, ypač po 30-ųjų gyvenimo metų, jo organizme ima mažėti. Tam, kad padidinti šios medžiagos kiekį organizme natūraliu būdu, reikia pasidomėti produktais, kuriuose gausu kofermentoQ10. Daugiausia kofermento randama šiuose produktuose:

 • Raudonoje mėsoje
 • Kepenyse
 • Širdyje
 • Riebioje žuvyje (skumbrėse, sardinėse, tunuose, lašišose)
 • Grūduose
 • Bulvėse
 • Morkose
 • Sezamo sėklose
 • Riešutuose
 • Svogūnuose
 • Špinatuose
 • Brokoliuose

Nereikia pamiršti, kad aukštoje temperatūroje kofermentasQ10 tiesiog suyra ir nebetenka savo energetinės vertės. Tad labai svarbu nepervirti ir neperkepti išvardintų maisto produktų. Visavertei mitybai rekomenduojama vartoti ekologiškas daržoves bei ekologiškus gyvūninius maisto produktus, nes juose nebus konservantų, pesticidų, antibiotikų bei steroidų – tų teršalų, kurie yra kenksmingi mūsų organizmui.

 

Kokiomis unikaliomis savybėmis pasižymi kofermentasQ10?

 • Didina organizmo fizinį aktyvumą bei ištvermę
 • Stiprus antioksidantas, saugantis ląsteles nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio
 • Stiprina imunitetą
 • Reguliuoja cukraus kiekį kraujyje
 • Dalyvauja angliavandenių apykaitoje
 • Mažina nuovargį ir didina energiją
 • Palengvina pažeistų dantenų gijimą
 • Apsaugo nervų sistemą
 • Lengvina ir mažina alergines reakcijas
 • Sušvelnina migrenos priepuolius
 • Lėtina degeneracinius amžiaus pokyčius
 • Stiprina organizmą vartojant įvairius vaistus

 

Kada rekomenduojama vartoti maisto papildus su kofermentu?

Papildyti organizmą kofermento Q10 atsargas galima vartojant ne tik ekologišką ir sveiką maistą, bet ir maisto papildus. Nereikia pamiršti, kad prieš vartojant bet kokį maisto papildą, būtina pasitarti su gydytoju ar farmacininku.

Jauniems ir sveikiems žmonėms kofermentoQ10, kaip ir kitų maisto papildų, vartoti nebūtina. Maisto papildai yra rekomenduojami vyresnio amžiaus žmonėms. Tačiau, pasireiškus energijos stygiui, sutrikus kepenų ar inkstų funkcijoms, padidėjus kraujospūdžiui, jaučiant raumenų nusilpimą, esant anemijai, patariama vartoti kofermentą Q10, pasitarus su gydytoju. KofermentasQ10 organizme mažėja, vartojant cholesterolio koncentraciją mažinančius vaistus, vartojant beta blokatorius, sergant širdies ligomis.

KofermentasQ10 rekomenduojamas ne tik vyresnio amžiaus žmonėms ar sergantiems įvairiomis ligomis, bet ir sportuojantiems bei turintiems didelius fizinius krūvius žmonėms.

 

Kokia rekomenduojama kofermentoQ10 paros norma?

Rekomenduojama visada laikytis maisto papildų dozavimo normų, kurie nurodyti ant pakuočių. Taip pat kofermentas Q10 nėra rekomenduojamas vaikams iki 18 metų. Maisto papildai nėra vaistai, tad labai tikslios dozavimo normos nėra. Dažniausiai nurodoma tokia šio maisto papildo paros norma: 30 – 90 mg. Perdozavimo atvejų nėra nustatyta.

Klinikiniais tyrimais nustatyta, kad šalutinių poveikių, saugiai vartojant kofermentąQ10, nebuvo aptikta (rasta mažiau nei 1% žmonių).  Šis maisto papildas yra gerai toleruojamas organizme.

Nustatyta, kad kofermentasQ10 gerai sąveikauja su kitais maisto papildais, žoliniais preparatais ir kai kuriais vaistais. Jei vartojate receptinius vaistus ar turite sveikatos sutrikimų, vartokite kofermentą Q10 su gydytojo priežiūra.

 

KofermentasQ10 – moterims ,,draugiškas’’ vitaminas

Ši medžiaga lėtina senėjimo procesus, nes neutralizuoja laisvuosius radikalus. Yra žinoma, kad bėgant metams, odos senėjimą stabdančio kofermento Q10 mūsų organizme mažėja, tad susilpnėja odos apsauga, ji tampa jautri užterštumui, daugėja raukšlių bei pigmentinių dėmių.

Kadangi kofermentas Q10 stiprus antioksidantas, tad  atstato natūralų lipidų sluoksnį odoje, lygina, skaistina ir saugo odą nuo žalingo aplinkos poveikio.  Tad, jei norite atrodyti jaunesnėmis,  tam reikia organizmą papildyti reikalingomis medžiagomis.

Kadangi kofermentasQ10 yra kaupiamas ir širdies  raumenyje, papildomai jį vartojant, gerinama širdies raumens funkcija. Maisto papildus su kofermentuQ10 galima derinti kartu su paskirtais vaistais. Žinome, kad suaugusiojo žmogaus širdis turi suplakti daugiau nei 100000 kartų per dieną tam, kad kraujotakos sistema normaliai veiktų.

Kai sumažėja kofermentoQ10 lygis organizme, širdžiai tenka dirbti visu pajėgumu. Tad laikui bėgant šis trūkumas atsiliepia visoms kūno funkcijoms. Šio kofermento trūkstant, žmogus jaučia nuovargį, skausmą, jį kamuoja bloga nuotaika. Dažniausiai rekomenduojama kofermento Q10 papildus vartoti rūkantiems ar pagyvenusiems žmonėms, taip pat ligoniams, kurie serga sunkiomis ligomis.

Yra žinoma, kad moterys dažniau nei vyrai serga mažakraujyste (anemija): greičiau pavargstama, padidėja dirglumas, pablykšta oda. Dažnai stingama jėgų bet kokiam fiziniam aktyvumui, sutrinka širdies ritmas, nervų sistema, virškinimas, skydliaukės veikla. Kofermentas Q10 mažina nuovargį bei padeda atstatyti jėgas.

Kofermentas Q10 dalyvauja angliavandenių apykaitoje, tad padeda sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje. KofermentasQ10 rekomenduojamas, sergant cukriniu diabetu, infekcinėmis bei širdies ligomis, ypač vyresnio amžiaus žmonėms.

Kofermentas rekomenduojamas kaip profilaktinė priemonė, stiprinanti organizmo imuninę sistemą, kraujagyslių bei širdies funkciją. Ypač aktualu tiems, kas serga širdies nepakankamumu ir turi padidėjusį kraujo spaudimą.

Sergant dantenų ligomis ir norint sveikų bei stiprių dantų, organizmui būtinas kofermentasQ10. Maisto papildas su kofermentuQ10 turi  įtakos  ir periodontito gydymui.

 

KofermentasQ10 kosmetikoje

Kremai ir odą puoselėjantys produktai su kofermentuQ10 stangrina odą bei mažina raukšleles aplink akis. Kosmetikos priemonės su kofermentu Q10 sumažina laisvųjų radikalų daromą žalą, todėl priskiriamos prie anti-aging (anti senėjimo) kosmetikos priemonių.

 

Moksliniais tyrimais paremtos išvados dėl kofermentoQ10 vartojimo:

Lėtina senėjimo procesą

Mokslininkai nustatė, kad laisvieji radikalai yra ,,kalti’’ dėl senėjimo proceso, ko pasekoje padidėja rizika susirgti įvairiomis ligomis ir susiduriama su sveikatos problemomis. Yra žinoma, kad antioksidantai neutralizuoja laisvuosius radikalus bei panaikina jau esamą laisvųjų radikalų žalą. Antioksidantai, tokie kaip kofermentas Q10 padeda organizmui atsikratyti toksinų bei cheminių medžiagų.

 

Sumažina stenokardijos (krūtinės anginos) simptomus

Vartojant kofermentąQ10 mažėja stenokardijos simptomai, atsiranda toleravimas fiziniam krūviui, sumažėja ritmo sutrikimai.

 

Hipertenzija

Moksliniai tyrimai parodė, kad kofermentasQ10 gali sumažinti kraujo spaudimą (viršutinį bei apatinį). Buvo atlikti tyrimai su grupe žmonių, sergančių arterine hipertenzija ir buvo nustatyta, kad jų kraujyje yra sumažėjęs kofermento Q10 kiekis.

 

Migrenos profilaktika

Tiriant kofermentoQ10 naudą organizmui, nustatyta, kad, vartojant šiuos maisto papildus migrenos profilaktikai, lengvėja šios ligos simptomai. Žinant, kad migrena nustatoma daugiausiai moterims, rekomenduojama namų vaistinėlėje turėti maisto papildų su kofermentu Q10.

Naujausi tyrimai rodo, kad kofermentas net ir vyresniame amžiuje gali padėti išvengti ar palengvinti neurodegeneracinių ligų eigą. Reguliariai vartojant į vitaminus panašią veikliąją medžiagą kofermentąQ10, sunkiomis širdies ligomis sergančiųjų pacientų mirštamumas sumažėjo dvigubai.

Mokslininkai tyrė 420 pacientų keliose pasaulio šalyse: Danijoje, Švedijoje, Lenkijoje, Vengrijoje, Slovakijoje, Austrijoje, Indijoje, Malaizijoje ir Australijoje.  Pacientai, turėję sunkių širdies sutrikimų, nuo vidutinių iki sunkių, buvo stebimi dvejus metus. Vienai pusei pacientų triskart per dieną duodavo 100 mg  kofermento Q10, kitai pusei – placebo.

Baigiantis tyrimui, iš pirmos grupės pacientų mirė18, o iš antrosios, placebo grupės pacientų mirė 36. Guldyti į ligonines dėl rimtų širdies ir kraujagyslių sutrikimų prireikė atitinkamai 29 ir 55 tiriamiesiems pacientams.

 

Kada organizmas netenka kofermentoQ10?

Atlikti tyrimai parodė, kad žmonės, sulaukę 50-ies metų amžiaus, organizme teturi tik 50% kofermento Q10, o palaipsniui jis mažėja jau nuo 30-ies metų. Ne tik senstant organizmui, ši medžiaga organizme mažėja. Kofermento lygis organizme sumažėja aktyviai sportuojant, metant svorį, vartojant kai kuriuos vaistus. Kofermentas Q10 būtinas normaliam ląstelių funkcionavimui bei energijos pernešimui ir labiausiai veikia širdies ir imuninės sistemos veikloje dalyvaujančias ląsteles, normalizuoja visinių organų veiklą.

Šie fermentai gali padėti atsikratyti žalingų įpročių, tokių kaip rūkymas. Tačiau niekada negalima užsiimti savigyda, o kreiptis į gydytoją ar vaistininką, kurie patars, ar jūsų konkrečiu atveju yra reikalinga vartoti maisto papildus su kofermentu Q10.

This Post Has 0 Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

1 × 5 =