skip to Main Content

Probiotikai – Gerosios bakterijos

Apie probiotikus, jų naudą bei vartojimą įvairaus amžiaus grupėms rašoma ir kalbama daug. Tad, kas gi yra probiotikai bei kokią naudą jie suteikia žmogaus organizmui?

Žodis probiotikas kilęs iš graikų kalbos ir reiškia ,,už gyvenimą’’. Taigi, jau vien jo pavadinimo kilmė rodo, kad jo reikšmė yra svarbi. Probiotikai – tai gerosios bakterijos, užtikrinančios tinkamą žarnyno veiklą.

Kaip ir visose gyvenimo srityse, taip ir žmogaus organizme būtinas balansas tarp gerųjų ir blogųjų bakterijų. Priešingu atveju organizmas tampa neatsparus įvairioms infekcijoms bei gali tapti priežastimi žarnų uždegimo (kolito), virškinimo sutrikimų ir net storosios žarnos vėžio susirgimų.

Jei sirgęs žmogus buvo gydomas antibiotikais, patyrė didžiulį stresą, jam buvo skirta chemoterapija – visais šiais atvejais sutrinka balansas tarp gerųjų ir blogųjų bakterijų. Balanso atstatymui rekomenduojama vartoti probiotikus. Tam, kad sustiprinti probiotikų veikimą, būtina medžiaga – prebiotikai. Tai terpė, reikalinga probiotinėms bakterijoms daugintis.  Prebiotikai randami maisto produktuose. Jie yra gerųjų bakterijų maisto šaltinis.

Tad nemaišykime, probiotikai ir prebiotikai nėra vienas ir tas pats.

Prebiotikų, kaip ir probiotikų, galima rasti kai kuriuose maisto produktuose: bananuose, špinatuose, meduje, avižiniuose dribsniuose, ankštinėse daržovėse, grikiuose. Tad teisinga mityba gali sureguliuoti ir pagerinti žarnyno veiklą.

Mūsų žarnyne yra priskaičiuojama daugiau nei 400 rūšių bakterijų, kurių ne visos yra ,,gerosios’’.

Dalis ,,blogųjų’’ bakterijų ir sukelia ligas bei žaloja organizmą. Tokiu būdu organizmas nusilpsta.

Vartojant probiotikus, organizmas apsaugomas, didėja jo gynybinės funkcijos, žmogus išlieka sveikas.

Probiotikų yra kelios rūšys, tačiau svarbiausios yra bifidobakterijos ir laktobacilos arba pieno rūgšties bakterijos. Šios bakterijos slpnina puvimo bakterijų dauginimąsi, skatina virškinimą, normalizuoja viso žarnyno veiklą.

,,Blogųjų’’ bakterijų dauginimąsi organizme stipriai įtakoja mitybos įpročiai, žmogaus amžius, stresas bei sulėtėjusi žarnyno veikla. Jei dažnai viduriuojama ar pučia pilvą, nedelsiant kreipkitės į savo šeimos gydytoją ar vaistininką, kurie patars dėl probiotikų vartojimo. Dėl jų perdozavimo, ilgesnio vartojimo, nerimauti neverta, nes neįsisavinti probiotikai savaime pasišalina iš organizmo.

Kokiuose maisto produktuose galima rasti probiotikų – gerujų bakterijų?

 • Jo nauda yra neabejotina ir tai labiausiai pagerinantis bei atstatantis žarnyno veiklą maisto produktas. Tai didžiausias ,,gyvųjų’’ bakterijų šaltinis. Jei jogurtas papildytas bifidobakterijomis – vyks spartesnis ,,blogųjų’’ bakterijų slopinimas.
 • Varškė ir fermentiniai sūriai. Juose gausu ,,gyvųjų’’ bakterijų. Vartodami šiuos maisto produktus, stiprinate savo organizmą.
 • Rauginti kopūstai. Jų nauda žmogaus sveikatinimui pastebėta dar gilioje senovėje. Juose gausu B ir C grupės vitaminų bei pieno bakterijų. Ypač naudingos raugintų kopūstų sultys.
 • Šis raugintas pieno produktas turi daug natūralių ,,gerųjų’’ bakterijų, pasigaminančių fermentacijos metu.
 • Duona iš natūralaus raugo. Tai ne tik probiotikų, bet ir vitaminų, angliavandenių bei baltymų šaltinis.

Probiotikų nauda suaugusiems bei vaikams 

ProbiotikaiDažniausiu atveju suaugusiems probiotikai rekomenduojami vartoti virškinimo sistemos funkcijai pagerinti, sutrikus žarnyno veiklai (viduriuojant ar užkietėjus viduriams), vartojant antibiotikus. Yra žinoma, kad vartojant antibiotikus, pažeidžiama natūrali žarnyno mikroflora. Gali atsirasti tokie pašaliniai poveikiai, kaip pilvo pūtimas, viduriavimas ir net alerginės reakcijos. Tad probiotikų vartojimas sumažina ir panaikina šiuos nemalonius reiškinius, atstato ,,gerųjų’’ bakterijų balansą žarnyne.

Trūkstant ,,gerųjų’’ bakterijų organizme, moterims dažnai atsiranda kandidozė – liga, kuri sukelia nemalonius pojūčius. Tai grybelinė gleivinių ir odos liga, kurią sukelia mielių grybelis Candida.

Probiotikų vartojimas pagerina natūralią organizmo mikroflorą, sumažindamas tokių ligų atsiradimo galimybes.

Gerosios bakterijos apsaugo organizmą ir tinkamas jų kiekis jame garantuoja puikią savijautą. Tačiau tai nereiškia, kad gerųjų ir blogųjų bakterijų santykis turi būti 50/50. Tam, kad žmogus jaustųsi gerai šių bakterijų santykis turėtų būti 80/20 gerųjų bakterijų naudai. Jei santykis pasikeičia į blogąją pusę, reiškia, kad blogosios bakterijos naikina gerąsias ir organizmas silpsta, mikrofloros pusiausvyra sutrinka.

Probiotikų – gerųjų bakterijų vartojimas rekomenduojamas vaikams, esant šiems susirgimams:

 • Dirgliosios žarnos sindromo gydymui;
 • Kolitui gydyti;
 • Viduriavimui gydyti;
 • Vartojant kai kuriuos vaistus, tame tarpe antibiotikus;
 • Profilaktikai;

Normaliam vaiko vystymuisi ir augimui, ypač pimaisiais gyvenimo metais, labai svarbus mamos pienas ir tinkama mityba tokio amžiaus tarpsniui. Pastebėjus, kad kūdikis pradėjo viduriuoti, ar jį kankina pilvo diegliai, sutrinka virškinimas – probiotikai yra ta natūrali priemonė, kuri padės subalansuoti viso organizmo veiklą. Labai svarbu, prieš pradedant vartoti probiotikus, pasitarti su gydančiu šeimos gydytojų dėl vartojimo trukmės ir kiekio.

Jei mažylis maitinamas tik mišinėliais, negeriant mamos pieno, labai savrbu stebėti jį. Jei pradeda dažniau sirgti, tampa neramus, pučia pilvelį, gali būti, kad gydytojas gali rekomenduoti praturtinti  mažylio mitybą  fermentuoto pieno produktais. Ypač pavojingas kūdikiams viduriavimas ar dažnas tuštinimąsis, nei įprasta. Disbakteriozė – ta liga, kuri yra rizikinga kūdikio sveikatai, nesiėmus laiku tinkamo gydymo.

Baigus vartoti antibiotikų kursą, mažiems vaikams rekomenduojama 3-4 savaites vartoti probiotikus, kad atstatyti bakterijų balansą žarnyne.

Pagerinti žarnyno veiklą padės ir tinkama mityba ir jos režimas. Tai svarbu, norint greičiau padėti vaikui pasveikti. Rekomenduojama į maisto racioną didesniems vaikams įtraukti augalinės ląstelienos, vaisių, sulčių, daržovių. Taip ženkliai greičiau bus atkurta ,,gerųjų’’ bakterijų kolonija.

Labai dažnai nutinka, kai vaikas pradeda lankyti darželį, padažnėja susirgimo atvejai. Tai gali nutikti ne tik dėl infekcinių ligų, pasikeitusio mitybos režimo, bet ir streso, pasikeitusių emocinių bei fizinių krūvių. Siekiant apsaugoti vaiką nuo dažno sirgimo, pasitarkite su gydytoju dėl probiotikų, prebiotikų bei vitaminų vartojimo.

Kokią papildomą naudą mūsų organizmui suteikia probiotikai? 

Probiotikų naudaBe virškinimo ir žarnyno veiklos gerinimo, probiotikų nauda yra įvairiapusė.

 • Stimuliuoja imuninę sistemą;
 • Saugo žarnyną nuo kenksmingų medžiagų poveikio;
 • Padeda pasišalinti toksinams ir kitoms nuodingosioms medžiagoms iš organizmo;
 • Skatina B grupės vitaminų gamybą;
 • Skatina K vitamino gamybą;
 • Skatina antioksidantų gamybą.

Probiotikai užtikrina sklandžią organizmo veiklą.

Probiotikų nauda žmogaus organizme yra neabejotinai ryški. Probiotikuose esančios medžiagos apsaugo organizmą nuo įvairių uždegiminių procesų, sustiprina žarnyno sieneles bei geba neutralizuoti daugybę kenksmingų ir nuodingų medžiagų, kurios gali iššaukti netgi vėžinius susirgimus. Probiotikai aktyviai dalyvauja virškinimo procese, stabdo puvimo ir rūgimo procesus, abasorbuoja susidarančias dujas.

Probiotikai yra svarbūs ne tik peršalimo ligoms gydyti, bet ir   grėsmingam herpiui išvengti.

Probiotikai (Gerosios bakterijos) – Kaip naudoti ir kiek laiko vartoti?

Probiotikai vartojami valgio metu, užtenka vienos nurodytos dozės per dieną. Juos reikia pradėti vartoti iš karto, kai tik paskyrė gydytojas ir tokį kursą, kiek nurodė efektyviam gydymo rezultatui gauti. Dažniausiai probiotikus rekomenduojama vartoti apie savaitę. Esant rimtesniems susirgimams, probiotikus reikia vartoti apie vieną mėnesį.

Šiuolaikiniai probiotikai yra patogūs vartoti, juos galima nusipirkti vaistinėse ar maisto papildų parduotuvėse kapsulėmis. Tad nebereikia sukti galvos, kad būtina  juos  laikyti šaldytuve. Probiotikus patartina turėti savo vaistinėlėse, važiuojant į keliones.

Visais atvejais, kad probiotikų ir prebiotikų vartojimas būtų veiksmingas, būtina kreiptis į Šeimos gydytoją, kuris geriausiai žino jūsų organizmo būklę. Pasikliauti savigyda nederėtų tam, kad gautumėte geriausią rezultatą.

Papildomai apie žarnyno mokroflorą

This Post Has 0 Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

13 − four =